Halkların Köprüsü Derneği Sokakta Yaşayan Mülteci Aileleri Ziyaret Raporu 6.7.2016

dramkoyu1Egedesonsöz Gazetesi’nde dün yer alan bir haberde sokakta yaşayan 8 mülteci aileden bahsediliyordu.

Haberde ” IŞİD ile YPG’nin Kuzey Suriye’deki savaşından ‘yaşama’ kaçarak Kobani’den 2015 yılında İzmir’e gelen 8 aile bölgede kelimenin tam anlamıyla bir dram köyü oluşturdu. Kavurucu sıcağın altında zor günler geçiren topluluk, viyadüğün altına girerek yaşama tutunmaya çalışıyor.” bilgisine yer verilmişti.
Halkların Köprüsü Derneği olarak aileleri bugün ziyaret ettik.

Hemşire ve sağlık memuru arkadaşlarımızın da katılımı ile bir gurup gönüllümüz, Altındağ otogar civarında bir viyadüğün altında branda ve naylon ile yapılmış barınakta 8 aileden oluşan mülteci dostlarımızı ziyaret ederek bayramlaştı ve sağlık taraması gerçekleştirdi.

Bu grup içinde bir yaralı kişi saptandı. Trafik kazası geçirdiği öğrenilen mülteci Tepecik Eğitim Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi ve tahlilleri yapıldı. Hastada kaburga kemiği kırığı saptandı. Tedavisinden sonra ailesine teslim edildi.

Toplam 27 kişiden oluşan grupta 0-2 yaş grubunda 5 çocuk olmak üzere toplam 16 çocuk bulunmaktadır.
Çocukların hiçbirinin aşısı yapılmamıştır. Çocukların tamamı beslenme yetersizliği yüzünden zayıftı. Barınma ve sanitasyon koşulları çok kötü ve her tür enfeksiyon hastalığına açık idi.
Hiç takibi yapılmamış 8 aylık bir gebe kadın mevcuttur.
Grup kimlik alamadığı için sağlık kurumlarına başvuramıyor.

Acil ihtiyaçları giderilmeye çalışılan aileler ile ilgili olarak resmi kurumlara başvurulacak ve görevlerini yerine getirmeleri talep edilecektir.

Halkların Köprüsü Derneği

Comments are closed.