Turgutlu Saha ve Sağlık Taraması Raporu 26.52016

Halkların köprüsü derneği olarak bugün, Turgutlu İstasyonaltı Mahallesine mülteci saha ve sağlık taramasına gittik.

Nüfus:
Bu bölgede yaklaşık 40 Suriyeli aile, 400 kadar çoğu çocuk olan mülteci çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermekteler.

Çalışma yaşamı:
Görüştüğümüz ailelerde en büyük sorun iş ve para olmayışıydı. Bazı ailelerde hiç çalışan yoktu. Bazı 10 kişilik ailelerde ise sadece bir ya da iki kişi iş bulabilmişti. Çalışanların tamamı kayıt dışı ve sigortasızdı. Yapılan işler erik toplama, domates kasası hazırlama, demircilik, sıvacılık, inşaatta amelelik gibi işlerdi. Gündelik 17-50 TL arası ücret aldıklarını, bazen de hak ettikleri paranın ödenmediğini belirttiler. Domates kasası hazırlayan 100 kişilik bir grupla yaptığımız görüşmelerde çocukların da çalıştığını gördük. Ziyaret ettiğimiz ailelerde çok sayıda çocuk olmasına rağmen bir tanesi bile okula gitmiyordu. Bazı ailelerin hiç kayıtları yoktu. Bazı ailelerin ise 98 ile başlayan yani şu anda kullanamadıkları kimlik kartları vardı. Bu kişiler bize 99 ile başlayan yeni kimliklere başvurduklarını ama kimlik verme işlemlerinin durdurulduğunu ve bu yüzden kimlik alamadıklarını belirttiler.

Sağlık Hizmetlerine Erişim:
Kayıtsız veya geçersiz kimlikleri olanlar sağlık hizmetlerine ulaşamıyorlar. Hasta bir Suriyeli 4 defa Turgutlu Devlet Hastanesi acil servisine başvurduğunu ve her defasında kayıtsız olduğu için geri çevrildiğini söyledi. Oysa yasal olarak acil servis hizmetlerinde kayıtlı olma şartı aranmamaktadır. Uygulamanın ise olmadığı görülmektedir. Yine görüştüğümüz bir genç kadın iki hafta önce dokuz aylık gebelik kontrolü için Turgutlu Devlet Hastanesine başvurmuş ancak kaydı olmadığı için hastaneye kabul edilmemiş. Bundan bir hafta sonra doğum için yine aynı hastaneye başvuran ve burada karnındaki bebeğin öldüğünü öğrenen kadın acil sezaryene alınmış. Bir yaşın altında 11 bebeğin altısına hiç aşı yapılmamıştı. Karşılaştığımız beş gebenin dördü sağlık kontrolünden hiç geçmemişti.

Barınma:
Turgutlu İstasyonaltındaki aileler genel olarak bu mahallenin yıkık dökük gecekondularında kiracı olarak yaşıyorlar. Bazı evlerin kapı ve penceresinin olmadığı görüldü. Baraka tarzı bazı evlerde ise banyo ve tuvalet yoktu. Bu evlerde yaşayanlar tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda giderdiklerini söylediler. Bir evin bir aydır faturası ödenmediği için elektrikleri kesilmişti. Bir aile ise sokak arasında çadır baraka tarzı kapı ve penceresi olmayan bir yerde adeta sokakta yaşamaktalar. Bu ailenin hiçbir geliri yoktu. Su ihtiyaçlarını komşularından karşılamaktalar. Öte yandan bu korkunç durumdaki evlerin ortalama kiraları 200-300 TL idi. Mülteciler kiralık ev bulmakta çok zorlandıklarını anlattılar. Ev sahiplerinin Suriyelilere ev kiralamak istemediklerini söylediler.

Sağlık Sorunları:
Yapılan sağlık taramasında 7 aylık bir bebekte pnömoni, 3 çocukta üst solunum yolu enfeksiyonu, 1 çocukta idrar yolu enfeksiyonu, 3 çocukta paraziter enfeksiyon, 1 çocukta impedigo saptandı. Bu çocuklara ilaçları temin edilerek tedavilerine başlandı. Erişkinler arasında astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, hipertansiyon, diskopati, egzama gibi kronik hastalıklar tespit edildi. Hiçbirinin sağlık hizmetlerine ve ilaca erişimi yoktu.
Gıda ve Hijyen malzemesi yardımı:

Bölgede yaşayan Suriyeli mülteci ailelere derneğimizin hazırladığı gıda (yağ, prinç, bulgur, çay, şeker, süt), hijyen malzemesi, sabun, ıslak mendil, kadın pedi, bebek bezi, çocuklar için boya kalemi, defter ve çikolata dağıtıldı.

Sonuç:
Bu saha ve sağlık taramasının en çarpıcı sonucu yaklaşık altı aydır meskûn bir mahalde hiçbir kamu hizmetinden faydalanamamış, hiçbir kamu görevlisi tarafından ziyaret edilmemiş, sadece kendilerinin ve komşularının gayretiyle yaşama tutunmuş oldukları anlaşılmaktadır. Tarama sonuçları formel bir rapor haline getirildikten sonra daha önce yaptığımız gibi Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilecektir.

Comments are closed.